Králiky

Informácie:
Samica králika divého vrhne ročne 10-40 mláďat, preto sa králik stal jedným z najrozšírenejších cicavcov na Zemi. Jeho pôvodnou vlasťou je juhozýápadná Európa, konkrétne Španielsko. Odtiaľ sa rozšíril takmer do celého sveta. Králiky dokážu v okolí svojej kolónie spásť všetky rastliny. Od 50. rokov nášho storočia sa početné stavy králikov z času na čas prerieďujú v dôsledku infekčnej choroby. Králiky spolu so zajacmi a pískavkami patria do radu zajacov. Zajace aj králiky sú výborní bežci - zajac poľný vie bežať rýchlosťou až 70km/hod. Majú dobre vyvinuté zmysly, hlavne zrak a sluch. Králiky v okolí svojej nory zužitkujú ozaj všetko. Zajace rodia vidiace a osrstené mláďatá, králičie mláďatá sú naopak slepé a holé. 

 

Stavba tela:
Telo a hlava merajú podľa druhu od 40 do 75 cm Sú relatívne bezbranné a často sa stávajú obeťou iných zvierat. Majú však mimoriadne dlhé uši a citlivý nos, čo im umožňuje rozoznať nebezpečie. Vďaka dlhým zadným nohám a štíhlemu telu sa rýchlo pohybujú. Niektoré typy zajacov dosahujú na krátkom úseku rýchlosť až 80km/h. Americký králik sa niekedy pohybuje do predu 6 metrov dlhým skokom a prekoná prekážku takmer 2 metre vysokú. Zajac má veľké vypúlené oči, ktoré sa prispôsobujú šeru a tme. Zajac má oči umiestnené na bokoch a vidí ďaleko a dobre. Má aj pohyblivý krk. Keď je nebezpečenstvo, varujú jeden druhého a to tak, že dupú zadnými dlhými nohami do zeme. Zajace majú na chodidlách dlhé a silné chlpy, vďaka ktorým sa môžu pohybovať po tvrdej zemi. 
Zajace sú bylinožravce. Hlavným zdrojom potravy je tráva a byliny.

 

V súčastnosti sú vyšľachtené veľké plemená(baran), stredné plemená(kalifornský), malé plemená(slovenský rex) a trpsličie králiky(trpasličí baran)

 


Čím kŕmiť?

Seno

je hlavná část potravy. Králik by mal mať k dispozícii neustále dostatok sena - aj v noci. Lepšie je vlastné seno, prípadne kúpiť kvalitné seno od nejakého chovateľa. Kvalitníé seno na krmenie je zelené a voňavé, a zajac sa na seno nadšene vrhne (skoro všetko zje). Nekvalitné seno príliš dobre nevonia, je žltlé či hnedavé a zajac sa do sena nijak zvlášť neponáhľa. Ak ho vôbec konzumuje, tak najmenej polovica zostane a už ho nechce. Kvalitné seno je veľmi dôležité! 
Môže sa stať, že začnete pozorovat u svojho zajaca zažívacie problémy. V takomto prípade môže pomôcť ďesaťdňová senová diéta.

Voda

čerstvúvodu by mal mať zajac k dispozícii neustále. Vhodná je napájačka lebo voda sa tak ľahko neznečistí ako v misk, ktorú si zajac ľahko prevrhne. Ak má zajac chuť, môže občas dostať do misky trochu mlieka. Ale je to diskutabilné a sú na to rôzne názory.

obilie

Obilie je pre králiky dôležité, hlavne pre mladšie králiky, ktoré potom lepšie rastú. Keď je králik dospelý, mali by sme mu dávať menej obilia - asi jednu štvrtinu z toho čo sme dávali mladším králikom. Najlepšie je dávať králikovi trochu obilia ráno a trochu večer. Z príliš veľa obilia králik veľmi priberá a ťažko sa mu obilie potom trávi. Pre králika je dobrý ovos, ale môžme mu dávať aj kukuricu a zrno. 

vetvičky a listy

Po celý rok podávajte králikom vetvičky zo stromov. Radi ich obhrýzajú. Trvá to niekoľko dní kým si na ne privyknú. Listy a vetvičky obsahujú bielkoviny a vitamíny. Najvhodnejšie sú vetvičky zo stromov - lipa, breza, buk, javor, jablone. Musia byť bez plodov. 

Ovocie a zelenina

Dobrým krmivom sú jablká rozdelené na štvrťky. Nezrelé ovocie sa nesie konzumovať. Ovocie obsahujúce kôstky, napríklad čerešne, marhule a slivky králikom nedávajte. Môžete králikom dávať aj zemiaky, varené aj surové, ale nesmú byť naklíčené.

Králikovi môžeme dávať ,okrem sena a ďateliny, aj šalát a púpavu ale v malom množstve. 

Králik sa poteší aj vetvičkám s listami alebo iným veciam na obhlodávanie, napríklad kúsok drievka, aby sa mu zabrusovali zuby, ktoré mu ustavične rastú.

Do potravy tiež môžme primiešať rôzne vitamíny, ktoré sa dajú zakúpiť v obchodoch so zvieratami. Môžu napríklad byť vitamíny pre rast kostí - hlavne pre mláďatá